Niedziela Palmowa 24.03.2024 r.

 1. NIEDZIELA PALMOWA rozpoczyna w liturgii obchody Wielkiego Tygodnia. *Na każdej Mszy św. poświęcenie palm. *Dzisiaj kończymy Rekolekcje Wielkopostne. Ojcu Tadeuszowi Janowiakowi – karmelicie; dziękujemy serdecznie za poprowadzenie nauk rekolekcyjnych. *GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 1530 i zaraz po nich Msza św. *DROGA KRZYŻOWA – organizowana przez obie skawińskie parafie – rozpocznie się o godz. 1930 od naszego kościoła i przejdzie przez Rynek, ul. Żwirki i Wigury, ul. Kościuszki do pomnika św. Jana Pawła II w parafii Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy do przejścia z zapalonymi świecami.

2. W Wielkim Tygodniu nie będzie wystawienia Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji.

3. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego została przeniesiona na poniedziałek 8 kwietnia.

4. SPOWIEDŹ ŚWIĄTECZNA w naszym kościele będzie w Wielką Środę od godz. 830 do 1200z przerwą od 1000-1030 oraz od 1430 do 1800 z przerwą od 1600-1630. Będą księża z całego naszego dekanatu. Natomiast w kościele na Ogrodach spowiedź będzie w Wielki Wtorek w podobnych godzinach; We wtorek nie będzie spowiedzi w naszym kościele. Prosimy, by koniecznie skorzystać z Sakramentu Pokuty w tych dniach! Jutro będzie dyżur w konfesjonale od 830 do 1030 oraz od 1600 do 1800Bardzo prosimy by nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni przed Świętami. * W Wielką Środę nie będzie Nowenny do MBNP.

PROGRAM ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO:

5. W WIELKI CZWARTEK zapraszamy na uroczystą Mszę św. Wieczerzy Pańskiej sprawowaną na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa o godz.1800. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do godz.2200. O 2100 Godzina Święta. 
* W Wielki Czwartek rozpoczyna się w naszej Archidiecezji KONGRES EUCHARYSTYCZNY, który potrwa do 15 czerwca tego roku. Przy wyjściu z kościoła są rozdawane broszurki z krótkimi rozważaniami o Eucharystii ułożone przez ks. Krzysztofa Porosło i ks. Wojciecha Węgrzyniaka.

6. WIELKI PIĄTEK: to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Na adorację Pana Jezusa w Ciemnicy zapraszamy od godz. 630. *Liturgia Godzin o godz. 800.* Adoracja dla dzieci o godz. 1100.
*Droga Krzyżowa o godz. 1500. Wcześniej odprawimy Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Tego dnia nie odprawia się Mszy świętej.
*Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 1800  i będzie się składać z Liturgii Słowa, adoracji Krzyża św. i Komunii św. a po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adoracja w Grobie Pańskim będzie przez całą noc i potrwa do Liturgii Wigilii Paschalnej. *Przy adoracji Krzyża można złożyć ofiarę na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. **O godz. 2100 Gorzkie Żale – trzy części. * Zapraszamy serdecznie na adorację wszystkich naszych Parafian rejonami: 
o 2200 – z ulic: Krakowskiej, Jagielnia, Łanowej, Torowej i przyległe; adorację poprowadzi młodzież oazowa.
2300 rejon Samborka; modlitwę poprowadzi Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej.
2400 – rejon ulic Mickiewicza i Piłsudskiego; poprowadzi Rodzina Radio Maryja.
100 – rejon Rynku, Żwirki i Wigury, Radziszowska, Osiedle Willowe; adorację poprowadzi Oaza Rodzin.
200 – rejon Korabnik, ul. Wspólna; modlitwę poprowadzi Zespół Charytatywny i Ogniska Pokutne.
300 – ulice Starego Osiedla; poprowadzi Wspólnota Żywego Różańca Kobiet.
400 – ulice Popiełuszki i 29 Listopada; poprowadzi Żywy Różaniec Mężczyzn.     Prosimy by w każdej grupie głośna modlitwa trwała do 40 minut, potem modlimy się w ciszy.
Od godziny 500 adoracja będzie w całkowitym milczeniu.
*O czuwanie przy Grobie Pańskim prosimy Ochotniczą Straż Pożarną w Skawinie    Centrum i Korabnikach oraz Harcerzy.

    *W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych  oraz na spożyciu trzech posiłków w tym tylko jednego do syta. Post ilościowy obowiązuje osoby pomiędzy 18 a 60 rokiem życia.

7. W WIELKĄ SOBOTĘ dalszy ciąg adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Zwyczajowo zachowajmy w tym dniu post.
*Liturgia Godzin o 800.
* O godz. 900 adorację prowadzą Harcerze.
*Poświęcenie pokarmów od 1000 do 1500 co pół godziny. Na Podgórkach przy kapliczce – o godz. 1130 i w Samborku – Domu Ludowym o 1200; u Księży Guanellianów o 1000,1100,1200. Przy wyjściu z kościoła – jak co roku – będzie można składać święconkę dla ubogich z naszej parafii.
* LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ rozpocznie się o godz. 1900 poświęceniem ognia i wniesieniem światła do kościoła. Następnie Exsultet czyli Orędzie Wielkanocne, Liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Uroczysta Msza św., którą zakończymy Procesją Rezurekcyjną.  Na Liturgię Wigilii Paschalnej przynieśmy świece.

8. W Uroczystość ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO  i w Poniedziałek Wielkanocny    Msze św. jak w każdą niedzielę.                                                                                           

9. Kancelaria parafialna nie będzie czynna w  W. Czwartek, W. Piątek i W. Sobotę. W sprawach pilnych prosimy o kontakt z księdzem dyżurnym telefon komórkowy w gablocie i na stronie internetowej.

10. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby Parafii w minionym tygodniu.  * Kierownik Jadłodajni dla Ubogich serdecznie dziękuje mieszkańcom gminy Skawina za ofiarność podczas wielkanocnej zbiórki żywności. Zebrane produkty wzbogacą paczki świąteczne przygotowane dla najuboższych rodzin oraz osób samotnych. Równocześnie dziękujemy Dyrekcji i uczniom Zespołu Szkół Katolickich oraz Kierownictwu i personelowi sklepów : Ajka, Jan, Kaufland i dwóch sklepów Netto za pomoc w przeprowadzeniu zbiórki. * Fundacja Dar Serca Skawina wraz z rodzicami Adasiów z serca dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w II Turniej Charytatywny im. Zbigniewa Morawskiego. Zebrano 36.344 zł. Każdy z chłopców otrzymał połowę tej kwoty. Dziękujemy za Państwa hojność i otwarte serca. Chłopców można wspierać nadal wpłacając datki na ich indywidualne subkonta założone przez Fundację Dar Serca Skawina. * Mamy także podziękowanie z Hospicjum św. Łazarza – w zeszłą niedzielę uzbierano 19 683 zł i 10 euro.
* Środowiskowy Dom Samopomocy „zarobił” na kiermaszu 3500 zł. Prowadzą kiermasz także dzisiaj na placu targowym.

11. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich Parafian i Gości oraz obchodzących w tym tygodniu urodziny, imieniny czy jubileusze. *Pozdrawiamy chorych w naszych domach i dziękujemy za modlitwę.                                                                                                                                                             

12. Zachęcamy do czytania Pisma Świętego i prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym jest dużo o Wielkim Tygodniu między innymi art. „Trzy dni przed Trzema Dniami”.

13. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp.+ Mirosława Bosaka, Teresy Prokopek i Tadeusza Greli – Wieczny odpoczynek…