VII Niedziela Zwykła 19.02.2023 r.

1. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 1230 rozpoczynamy CZTERDZIESTOGODZINNE NABOŻEŃSTWO. Zachęcamy do osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem także jutro i we wtorek w ciągu dnia. Wspólna modlitwa będzie o godz. 1500
* Dzisiaj – przed kościołem – jest zbiórka pieniędzy na pomoc ludziom dotkniętym tragicznym trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii. *Nieszpory o godz. 1800 z  zakończeniem  adoracji.  * Dzisiaj też zapraszamy na WIECZÓR UWIELBIENIA szczególnie małżonków, za których będziemy się modlić przed Najświętszym Sakramentem.

2. W tym tygodniu ŚRODĄ POPIELCOWĄ rozpoczynamy WIELKI POST. Msze św. – z posypaniem głowy popiołem – będą o godz.630, 800, 930, 1630, 1800. W tym dniu obowiązuje post ścisły polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych  oraz na spożyciu trzech posiłków w tym tylko jednego do syta. Post ilościowy obowiązuje osoby pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. *Składka w środę będzie na potrzeby naszej jadłodajni, z której przez cały rok korzysta kilkadziesiąt osób z naszego miasta i gminy. Podejmijmy w czasie Wielkiego Postu te trzy najważniejsze wartości: post, modlitwę i jałmużnę.
*Nabożeństwo DROGI KRZYŻOWEJ – w piątki Wielkiego Postu – o godz. 830, o 1700 – dla dzieci i po wieczornej Mszy św. dla młodzieży i dorosłych. *W najbliższy piątek Drogę Krzyżową – po wieczornej Mszy św. – poprowadzi Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej. Więcej wiadomości o Wspólnocie znajduje się w gablotce. 
*GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz.1530 i po ich zakończeniu Msza św. *W naszej archidiecezji rozpoczyna się dziś okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej i potrwa do niedzieli Trójcy Przenajświętszej (4 czerwca). *Od jutra rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenia z innych nałogów.                                                                                                                                          

3. W najbliższą sobotę na Mszy św. o godz. 1800 – w naszym kościele – odbędzie się przyjęcie posługi lektoratu i akolitatu przez Kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Uroczystości będzie przewodniczył ks. bp Robert Chrząszcz. Pośród kandydatów do przyjęcia akolitatu jest nasz kleryk Jakub Romek.     

4. W przyszłą niedzielę będziemy gościć przedstawicieli Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, którzy przeprowadzą akcję informacyjną na temat sytuacji Chrześcijan prześladowanych za wiarę. Kazania na wszystkich Mszach św. wygłosi ks. Maksymilian Grabowski – asystent krakowskiego biura PKWP. Przy wyjściu z kościoła będzie można nabyć wyroby z drzewa oliwnego wykonane przez chrześcijan z Betlejem lub  wesprzeć dzieło – ofiarą do puszki.              

5. W środę kancelaria parafialna nie będzie czynna. W sprawach pilnych prosimy o kontakt z księdzem dyżurnym. 

   6. Zarząd Fundacji Dar Serca Skawina wyraża ogromną wdzięczność Parafianom zaangażowanym w akcje charytatywne zainicjowane przez naszą fundację. Dziękujemy za zbiórkę plastikowych zakrętek, które obecnie przekazujemy rodzicom Zosi i Franciszka z Radziszowa. Dzięki funduszom z ich sprzedaży możliwa jest systematyczna rehabilitacja dzieci. Serdecznie dziękujemy także za Państwa udział w akcji renowacji uszkodzonych różańców. Dzięki fachowej pracy Pań z Razemkowa odzyskują one drugie życie. Ostatnia partia odnowionych różańców przekazana została na Ukrainę, do krakowskiego szpitala oraz do Kurii Metropolitalnej w Krakowie skąd otrzymaliśmy specjalne podziękowanie, którego treść znajduje się w gablotce.

7. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie, nauczyciele oraz społeczność uczniowska serdecznie zapraszają wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym wraz z Rodzicami na SPOTKANIE ZE SZKOŁĄ, które odbędzie się 1 marca b.r. o godz. 1630. Szczegóły na plakacie w gablocie.

8. Trwają przyjęcia do wszystkich klas Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Skawinie. Zaplanowano Dni Otwarte, które odbędą się w nowym budynku przy ul. Węgierskiej 3a. Szczegółowe informacje zamieszczone są na plakacie w gablocie i stronie internetowej szkoły.

9. Organizujemy katechezę dla dorosłych, którzy nie byli do bierzmowania. Nauki potrwają trzy miesiące i będą się odbywać w środy o godz. 1900 w salce na plebanii. Pierwsze spotkanie – 8 marca. Przewidywany termin bierzmowania pod koniec maja w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

10. Policja ponownie ostrzega przed oszustami działającymi metodami: „na wypadek”, „na wnuczka” czy „na policjanta”. W naszym mieście i gminie – w ostatnim czasie – bardzo uaktywnili się tego typu złoczyńcy.  Zachowajmy rozsądek i ostrożność… Więcej informacji znajdziemy w gablocie.

 11. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby naszej Parafii w minionym tygodniu. Na składkę inwestycyjną zebraliśmy 19 305 zł. W tym ofiary w kopertach i wpłacone na konto parafialne to: 6400 zł. W ostatnim czasie wykonaliśmy nowe ogrzewanie sali gimnastycznej w budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Ten duży i nieplanowany wydatek był konieczny gdyż stare nagrzewnice przestały działać.

12. Pozdrawiamy wszystkich Parafian i Gości a solenizantkom i solenizantom oraz  jubilatom tego tygodnia życzymy dużo dobra z Bożym Błogosławieństwem. * Serdecznie pozdrawiamy chorych w naszych domach i dziękujemy za modlitwę.

13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym jest przejmujący artykuł o trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii:Cud pod gruzami”; ( oto fragment tekstu:    gdy ratownicy wyciągali ją z ruin, była jeszcze pępowiną złączona z matką).

14. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: śp. + Marii Styrylskiej – Szwenk /  Wieczny odpoczynek…