Niedziela Palmowa 10.04.2022 r.

1. NIEDZIELA PALMOWA rozpoczyna w liturgii obchody Wielkiego Tygodnia.  *Na każdej Mszy św. poświęcenie palm. *Dzisiaj kończymy Rekolekcje Wielkopostne. Na Mszy św. o godz. 1830 nauka dla   młodzieży. Serdecznie zapraszamy młodzież bierzmowaną, studentów i młodzież pracującą. Na pozostałych Mszach św. nauka ogólna.  *GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 1530 i zaraz po nich Msza św.   Ofiary zbierane w czasie nabożeństwa będą przeznaczone na kwiaty do Bożego Grobu*Księdzu dr hab. Markowi Gilskiemu – prof. UPJPII w Krakowie dziękujemy serdecznie za przeprowadzenie rekolekcji. Na stronie internetowej naszej parafii są do odsłuchania wszystkie nauki wygłoszone przez Księdza Rekolekcjonistę.

*DROGA KRZYŻOWA – organizowana przez obie skawińskie parafie – rozpocznie się dzisiaj po wieczornej Mszy św. – o godz. 1930 od naszego kościoła i przejdzie przez Rynek, ul. Żwirki i Wigury, ul. Kościuszki do pomnika św. Jana Pawła II. Drogę Krzyżową przejdźmy z zapalonymi świecami. Prawicowemu Blokowi Samorządowemu w Skawinie dziękujemy za zakup 200 świec na dzisiejsze nabożeństwo.      

2. W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy wystawienia.

3. SPOWIEDŹ ŚWIĄTECZNA w naszym kościele będzie w Wielką Środę od godz. 830 do 1200z przerwą od 1000-1030 oraz od 1430 do 1800 z przerwą od 1600-1630. Będą księża z całego naszego dekanatu. Natomiast w kościele na Ogrodach spowiedź będzie w Wielki Wtorek w podobnych godzinach; w tym dniu nie będzie dyżuru w naszym konfesjonale. Prosimy bardzo, by koniecznie skorzystać z Sakramentu Pokuty w tych dniach! Jutro będzie dyżur w konfesjonale od 830 do 1030 oraz od 1600 do 1800.      Jeszcze raz bardzo prosimy by nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni przed Świętami.

                                 PROGRAM ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO:

4. W WIELKI CZWARTEK zapraszamy na uroczystą Mszę św. Wieczerzy Pańskiej sprawowaną na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa o godz.1800. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do godz.2200. O 2100 Godzina Święta.

5. WIELKI PIĄTEK: to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Na adorację Pana Jezusa w Ciemnicy zapraszamy od godz.630.  Liturgia Godzin o 800. Droga Krzyżowa o g. 1500. Wcześniej odprawimy Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Tego dnia nie odprawia się Mszy świętej. *Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 1800  i będzie się składać z Liturgii Słowa, adoracji Krzyża św. i Komunii św. a po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adoracja w Grobie Pańskim będzie przez całą noc i potrwa do Liturgii Wigilii Paschalnej.  *O godz. 2100 Gorzkie Żale – trzy cześci. * Zapraszamy serdecznie na adorację wszystkich naszych Parafian rejonami:  
o 2200 – z ulic: Krakowskiej, Jagielnia, Łanowej, Torowej i przyległe; adorację poprowadzi młodzież oazowa. 
2300 rejon Samborka; modlitwę poprowadzi Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej
2400 – rejon ulic Mickiewicza i Piłsudskiego; poprowadzi Rodzina Radio Maryja.     
100 – rejon Rynku, Żwirki i Wigury, Radziszowska, Osiedle Willowe; adorację poprowadzi Oaza Rodzin.
200 – rejon Korabnik, ul. Wspólna; modlitwę poprowadzi Zespół Charytatywny i Ogniska Pokutne.
300 – ulice Starego Osiedla; poprowadzi Wspólnota Żywego Różańca Kobiet
400 – ulice Popiełuszki i 29 Listopada; poprowadzi Żywy Różaniec Mężczyzn.   Prosimy by w każdej grupie głośna modlitwa trwała do 40 minut, potem modlimy się w ciszy.                
Od godziny 500 adoracja będzie w całkowitym milczeniu.
*O czuwanie przy Grobie Pańskim prosimy Ochotniczą Straż Pożarną w Skawinie Centrum i Korabnikach.

    *W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych  oraz na spożyciu trzech posiłków w tym tylko jednego do syta. Post ilościowy obowiązuje osoby pomiędzy 18 a 60 rokiem życia.

6. W WIELKĄ SOBOTĘ dalszy ciąg adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Zwyczajowo zachowajmy w tym dniu post. Liturgia Godzin o 800.  *Poświęcenie pokarmów od 1000do 1500co pół godziny. W Samborku o 1145, u Księży Guanellianów o 1000,1100,1200.    * LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ rozpocznie się o godz. 1900 poświęceniem ognia i wniesieniem światła do kościoła. Następnie Exsultet czyli Orędzie Wielkanocne, Liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, chrzest dziecka i Uroczysta Msza św., którą zakończymy Procesją Rezurekcyjną.

7. W Uroczystość ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO  i w Poniedziałek Wielkanocny    Msze św. jak w każdą niedzielę.                                                                                           

8. Kancelaria parafialna nie będzie czynna w  W. Piątek i W. Sobotę.

9. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby Parafii w minionym tygodniu. Trzy rodziny wpłaciły na konto parafialne po 500 zł. Bardzo dziękujemy.

10. Jadłodajnia dla Ubogich dziękuje serdecznie mieszkańcom Skawiny za złożone dary podczas Świątecznej Zbiórki Żywności w dniach 1 i 2 kwietnia. Zebrano 880 kg produktów, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym. Dziękujemy Dyrekcji i uczniom Zespołu Szkół Katolickich oraz personelowi sklepów Ajka, Biedronka, Lidl i Netto za pomoc przy przeprowadzeniu zbiórki. Projekt jest współfinansowany ze środków Wojewody w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i domu” na lata 2019-2023 oraz ze środków Gminy Skawina.

11. Dzisiaj na skawińskim rynku odbywa się Jarmark Wielkanocny organizowany przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Zespół Szkół Katolickich również ma tam swoje stoisko. W godzinach od 1000do 1600 gorąco zapraszamy do odwiedzenia straganu szkoły i dokonania zakupu pięknych ozdób i dekoracji świątecznych. Cały dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na budowę placu zabaw przy budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej.

12. Również Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie prowadzi dzisiaj kiermasz świąteczny przed naszym kościołem. Dochód ze sprzedaży wyrobów wykonanych przez podopiecznych ŚDS będzie przeznaczony na budowę nowego domu.

13. W dniach 30 kwietnia – 1 maja b.r. zapraszamy na pielgrzymkę autokarową do sanktuariów maryjnych i innych świętych. Trasa prowadzi przez: Gidle – Świnice Warckie – Licheń – Kalisz – Jasną Górę. Koszt wyjazdu wraz z noclegiem wynosi 180 zł. Zapisy u Pani Małgorzaty w najbliższą środę po wieczornej Mszy św. przed naszym kościołem.

14. Zarząd Fundacji Dar Serca Skawina serdecznie dziękuje za żywność i środki chemiczne zebrane w naszym kościele oraz złożone w sklepie Lewiatan przy ul. Korabnickiej. Dary te przekazano bezpośrednio do Lwowa za pośrednictwem Akcji Humanitarnej oraz obdarowano przybyszów z Ukrainy, którzy zamieszkali w Skawinie, Facimiechu i Krzęcinie. Dziękujemy za wrażliwość i hojność okazaną naszym gościom z Ukrainy. Bóg zapłać.

15. Pozdrawiamy wszystkich Parafian i Gości a solenizantkom i solenizantom oraz jubilatom tego tygodnia życzymy wszystkiego najlepszego z Boży Błogosławieństwem.

16. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W Gościu Niedzielnym, jest kolejna płyta    Biblii Audio – Księgi Mądrościowe cz.1. Polecamy też artykuł pt.: „Niechciany Sakrament”.

17. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. Teresy Kruger, Wojciecha    Wołoszczuk, Stefanii Radosiewicz, Maria Nastalskiej. Wieczny odpoczynek…